Česko má nejpozději do 21. srpna obdržet stanovisko Evropské komise k novele zákona o regulaci psychomodulačních látek, jinak zvané taky zákon o psychomodulačních látkách (případně i psychomodulační zákon). Oznámila to členka rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jana Michailidu. Tato novela, která byla schválena sněmovnou začátkem května, zavádí nové regulace pro méně rizikové psychomodulační látky a vytváří strukturu pro jejich řízené užívání a prodej.
Co novela obsahuje?
Novela zavádí tři seznamy látek, respektive jeden již existující a 2 nové:
- Seznam zakázaných návykových látek – ten už máme, a jak název napovídá, jde o látky, které jsou považovány za nebezpečné a jejichž držení je zcela zakázáno.
- Seznam psychomodulačních látek – méně rizikové produkty budou moci být prodávány pouze dospělým ve specializovaných prodejnách, které budou mít přísná pravidla, například zákaz vstupu dětem a zákaz prodeje v automatech. Produkty se nebudou smět podobat cukrovinkám či hračkám. Prodejci budou muset platit licenční poplatek ve výši 200 000 korun.
- Seznam nových psychoaktivních látek – tyto látky budou po dobu dvou let zkoumány, a poté se rozhodne, zda budou zařazeny na první nebo druhý seznam
Podrobněji si zákon o psychomodulačních látkách můžete nastudovat v našem starším článku. Berte však na vědomí, že některé informaci již nemusí být platné a mohlo dojít ke změnám. Na stránkách poslanecké sněmovny se uvádí, že oficiální text schváleného návrhu zákona se teprve připravuje k zveřejnění.
Komunikace s Evropskou komisí
Podle Jany Michailidu je česká strana v úzkém kontaktu s Evropskou komisí nejen písemně, ale i prostřednictvím neformálních jednání. Představitelé Česka jednali se zástupci komise při nedávném založení agentury EU pro drogy (EUDA), která začala fungovat na začátku července. Michailidu uvedla, že český záměr má podporu, a zahraniční odborníci oceňují snahu o nastavení směřování a pravidel. Očekává se však, že Evropská komise bude mít k novele připomínky.
Možné připomínky komise
Jedním z hlavních bodů, které by mohly být předmětem připomínek Evropské komise, je otázka možnosti vývozu a prodeje těchto látek do unijních zemí. Část předkladatelů novely navrhovala umožnit vývoz do států, kde látky nejsou zakázané, avšak tato úprava nebyla do normy zahrnuta. Michailidu se domnívá, že právě toto by mohla být jedna z věcí, které by komise mohla vytknout.
Další kroky
Novela nyní čeká na projednání v Senátu. Pokud Evropská komise předloží připomínky, novela by se měla upravit podle jejich doporučení. Následně by horní komora hlasovala a v případě změn by normu vrátila sněmovně k novému hlasování. Poté by zákon dostal k podpisu prezident. Původně měla novela začít platit od ledna 2025, avšak Michailidu připouští, že kvůli možným úpravám se účinnost může odsunout o půl roku na červenec 2025.
Současná situace
Vláda již letos zařadila na seznam zakázaných látek HHC a další konopné substance, s platností do konce roku. Podle plánu by se tyto látky později mohly dostat na seznam psychomodulačních látek. Ihned po zavedení novely by se na tento seznam měly zařadit kratom a CBD. Další látky budou podléhat posuzovacímu procesu a následnému rozhodnutí.
Česko nyní netrpělivě čeká na stanovisko Evropské komise, které bude klíčové pro další postup - zkrátka jak už to tak bývá, Evropská komise nám musí dát "zelenou". Tento krok podle odborníků představuje moderní a vědecky podložený přístup k regulaci návykových látek, který by mohl sloužit jako inspirace pro další (nejen) evropské země.
Zdroj: ČTK