Jindřich Vobořil končí. Je to i konec snahám o legalizaci konopí?

Už dříve avizoval, že to plánuje. Včera ale Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor, oznámil své rozhodnutí odstoupit ze své funkce na konci srpna 2024. Rozhodnutí, které učinil po dohodě s premiérem Petrem Fialou, přišlo po období intenzivního tlaku a výhrůžek, kterým Vobořil údajně čelil ze strany různých zájmových skupin. Navzdory odchodu z pozice koordinátora zůstane Vobořil vládním poradcem pro problematiku závislostí.

 voborilos

 

Vobořil je autorem prvního znění tzv. zákona o psychomodulačních látkách. Ve svém prohlášení zdůraznil, že v uplynulém roce se potýkal s mnoha složitými tématy a čelil tlaku ze strany velkých průmyslových odvětví. V oblasti drog, alkoholu, tabáku a hazardu se v České republice točí více než bilion korun, a regulace či racionalizace, které často prosazoval, se nemusely některým skupinám líbit.

„Na tlak, nefér hry a podpásové jednání či osobní výhrůžky, kterých za poslední rok nebylo málo, od jednotlivců i z nejrůznějších legálních i nelegálních industrií jsem za předchozí léta samozřejmě byl zvyklý a mám pro strach uděláno,“ uvedl Vobořil s tím, že si cení důvěry od premiéra.

Premiér Petr Fiala ocenil Vobořilovy odborné znalosti a tvrdí že je rád, že bude Vobořil nadále působit jako expertní poradce. „Protože si Jindřicha Vobořila vážím a jsem si vědom jeho odborných znalostí, těší mne, že bude nadále působit v pozici expertního poradce a jeho znalosti z oblasti závislostí budeme moci využívat i nadále,“ uvedl premiér Fiala.

Kontroverzní výroky a tlak politiků

Jindřich Vobořil byl často terčem kritiky politiků, zejména kvůli jeho postojům k regulaci konopí a tvrdších drog. Například lidovci volali po jeho odstoupení, když v jednom z rozhovorů uvedl, že by si uměl představit regulovaný trh s kokainem. Předseda KDU-ČSL a vicepremiér Marian Jurečka tvrdil, že Vobořil neplní zadání vlády.

Další kontroverze vyvolal Vobořilův výrok o kokainu ve Sněmovně, kdy uvedl, že tato látka není v dolní komoře žádnou novinkou. Předseda ANO Andrej Babiš ho nazval „magorem“ a „lobbistou za drogy“.

Významný odborník s dlouholetou praxí

Jindřich Vobořil se problematikou závislostí zabývá již třicet let a patří k předním odborníkům nejen v Česku, ale i v Evropě. Podílel se na řadě klíčových změn v oblasti hazardu i návykových látek, například tabákovém zákonu nebo zařazení konopí mezi látky k léčebnému užití. Jako protidrogový koordinátor působil již v letech 2010 až 2018 a znovu od roku 2022.

Po svém odchodu z funkce se hodlá více věnovat nevládní politice, práci v terénu jako terapeut a aktivitám v jeho společnosti Podané ruce. Zároveň chce pokračovat ve svých snahách o racionální politiku závislostí prostřednictvím Think tanku, který založil.

Konec naděje na legalizaci konopí?

Odchod Jindřicha Vobořila může být pro mnohé zastánce legalizace konopí velkou ránou. Vobořil byl jedním z mála hlasitých podporovatelů regulovaného trhu s konopím a dalších návykových látek. Jeho odhodlání a odborné znalosti byly klíčové pro prosazování těchto změn. Přestože bude nadále působit jako poradce, jeho absence na pozici koordinátora může znamenat zpomalení nebo dokonce zastavení některých iniciativ v oblasti legalizace konopí. Budoucnost konopí a psychomodulačních látek bude záviset na tom, kdo jej nahradí a zda bude mít odvahu a podporu pokračovat v jeho práci.

Používáme ověření věku Adulto