Triploidní konopí, aneb gamechanger v pěstování

Až dosud byly triploidi vzácným, náhodným a zvláštním výskytem v květu konopí, ale dnešní komerční pěstitelé se pouštějí do záměrné produkce konopí téměř bez semen z několika různých důvodů. V dnešním článku se dozvíš, proč jsou triploidi dalším inovativním milníkem v pěstování konopí.

 

 

Co jsou triploidní odrůdy?

Naprostá většina odrůd konopí je diploidní. To znamená že se skládá z buněk, které obsahují dvě sady chromozomů – dva od každého rodiče. Pouze velmi malé procento přirozeně se vyskytujících rostlin konopí se objevuje s více než dvěma sadami chromozomů. Pěstitelé však vyvinuli metody, jak vytvořit rostliny se třemi nebo dokonce čtyřmi sadami chromozomů. Tato vlastnost je známá jako polyploidie. Triploid vzniká zkřížením diploidu a tetraploidu. K čemu je to dobré? Protože tyto rostliny produkují větší pupeny, více kanabinoidů a terpenů a větší celkové výnosy.

 

To je zas magie...

I když to může znít šíleně, tento koncept není nový, ani se nejedná o genetickou modifikaci. I u sebe doma najdeš širokou škálu polyploidů od banánů a hroznů až po pšenici a jahody. Přemýšlel jsi někdy, jak se pěstuje to krásné hroznové víno z obchodu, která má tak velké bobule a je úplně bez semen? Tak to je typický příklad triploidu.

Pěstírna

 

Budoucnost v pěstování

V případě konopí to znamená potenciál pro zvýšené množsví kanabinoidů, zvýšené hladiny terpenů a větší trichomy – tedy obecně vyšší výnosy. Mezi další výhody patří více potentní a aromatické odrůdy, lepší vitalita, lepší odolnost vůči teplu a suchu a menší spotřeba hnojiv a vody. V globálním měřítku to znamená, že dopad na životní prostředí by se výrazně snížil a celý průmysl by zanechával lehčí uhlíkovou stopu.

Pro nás to znamená, že začneme vidět větší rozmanitost v terpenech a kanabinoidech a pravděpodobně, díky zvýšené odolnosti to otevře možnost pěstovat konopí i v regionech, kde to dříve nebylo úplně možné. Triploidi stále vyžadují spoustu výzkumu a vývoje, ale dost možná budou dalším velkým skokem v pěstování konopí.

 

Nevýhody

Triploidi jsou něco jako „mezek“ konopného světa, protože jsou genetickým koncovým bodem a nelze je dále množit – produkují jen minimální množství semen. Diploidi budou stále potřeba k produkci triploidních semen. Pěstitelé budou muset neustále vytvářet klony, aby si zachovali potomstvo. I tato nevýhoda je však převážně pozitivem, který pomáhá předcházet možnosti nechtěného opylení.

 

 

 

Zdroje:

https://mgmagazine.com/business/growing-horticulture/triploid-cannabis-seeds/

https://www.royalqueenseeds.com/blog-understanding-triploid-and-tetraploid-cannabis-plants-n1575

 

Používáme ověření věku Adulto