Výhody nikotinových sáčků, aneb jak Švédsko přestalo kouřit
Evropská unie si stanovila ambiciózní cíl: do roku 2040 vychovat generaci nekuřáků, kdy by v zemích Unie kouřilo méně než pět procent obyvatel. Tento plán se může zdát nereálný, avšak Švédsko dokázalo, že je možné jej dosáhnout.
Úspěch Švédska v boji proti kouření
Ve Švédsku dnes máme nejen první, ale už i druhou generaci nekuřáků. Tento úspěch přitahuje pozornost odborníků i laické veřejnosti. Bývalý předseda Světové zdravotnické organizace (WMA) Anders Milton uvedl na pražské premiéře filmu "How Sweden Quit Smoking" (Jak Švédsko přestalo kouřit), že švédský přístup by mohl zachránit životy stovkám tisíc Evropanů.
Změna přístupu ke kouření
Kouření bylo dříve běžnou součástí života - cigaretu si bylo možné zapálit v restauracích, kinech či veřejné dopravě. Dnes však vědecké poznání dopadů kouření na zdraví a vysoké náklady na zdravotní péči změnily přístup k tabáku.
Švédsko jako světový lídr
Švédsko je zemí, která v boji proti kouření hraje světový prim. Federico Fernández, předseda organizace We Are Innovation a producent snímku, uvedl, že Švédsko nejenže dosáhlo nejnižšího počtu kuřáků v EU, ale také nejnižšího počtu diagnostikovaných případů rakoviny plic. „Švédi dosáhli toho, čeho zbytek EU možná dosáhne za šestnáct let. Proč? Protože k dobré regulaci přidali inovaci a nechali inovaci dělat to, k čemu ji na světě máme – zlepšovat lidské životy,“ dodal Fernández.
Klíč k úspěchu?
Odpovědí na otázku, jak Švédsko přestalo kouřit, je snus. Tento orálně užívaný tabák, který se vkládá pod ret, má ve Švédsku dlouhou tradici. Zatímco snus byl dříve oblíbený především mezi dělníky a námořníky, v 60. a 70. letech 20. století se stal populární mezi studenty a sportovci, což vedlo k jeho širšímu přijetí.
Výhody snusu oproti cigaretám
Hlavním důvodem, proč Švédové přešli od cigaret ke snusu, je fakt, že na rozdíl od cigaret nezpůsobuje rakovinu. „Není to nikotin, co vás při kouření zabije, ale dehet a zplodiny vzniklé spalováním tabáku,“ vysvětluje Milton.
Inovace v podobě nikotinových sáčků
Ještě větší změnu ve snižování rizik spojených s užíváním nikotinu přinesly nikotinové sáčky, které na rozdíl od snusu ani neobsahují tabák. „Co se míry rizikovosti jejich užívání týče, jsou někde na úrovni nikotinových náplastí a žvýkaček,“ dodává Milton. Kdyby se švédský přístup podařilo přenést do ostatních evropských zemí, zachránilo by to stovky tisíc životů. Ročně v Evropské unii na rakovinu plic zemře téměř čtvrt milionu lidí, z nichž většina by mohla žít i nadále.
Podpora vlády a regulační opatření
Snus a nikotinové sáčky jsou ve Švédsku populární nejen díky zdravotním výhodám, ale také díky podpoře vlády. Švédská vláda zavedla vysoké daně na cigarety, zatímco daně na tradiční snus snížila. Tento přístup vedl k dramatickému poklesu počtu kuřáků, přestože cigarety jsou ve Švédsku mnohem levnější než v některých jiných evropských zemích.
Naše vláda by si z toho mohla vzít příklad. Udělala totiž přesný opak - alternativy tabáku letos výrazně podraží a podléhají novým regulacím. Na úrovni EU se dokonce mluví o zákazu nikotinových sáčků.
Obavy a výzvy do budoucna
Navzdory těmto úspěchům se objevují i obavy z možných dlouhodobých účinků užívání snusu a nikotinových sáčků. Studie Norské veřejné zdravotnické instituce ukázala, že uživatelé snusu mají vyšší riziko rakoviny hrdla a slinivky. Na druhou stranu studie z roku 2017 v časopise International Journal of Cancer nezjistila žádnou souvislost mezi snusem a rakovinou.
„Není to nikotin, co vás při kouření zabije, ale dehet a zplodiny vzniklé spalováním tabáku. Počet uživatelů nikotinu je ve Švédsku zhruba na evropském průměru, ale lidé si jej nedopřávají z cigaret. Proto má Švédsko celoevropsky nejnižší počet nově diagnostikovaných nádorových onemocnění plic,“ vysvětluje Milton s tím, že neplatí rozšířená obava z toho, že by orální užívání tabáku způsobovalo rakovinu ústní dutiny. „Je to vyvrácený mýtus, i u tohoto typu rakoviny je Švédsko na spodku žebříčku nově diagnostikovaných případů,“ dodává Milton.
Inspirace pro ostatní země
Na celém "experimentu" se ukázalo především to, že kombinace regulace, inovace a změny společenských norem může vést k výraznému snížení počtu kuřáků. Pokud se ostatní evropské země inspirují švédským modelem, mohou se přiblížit k cíli EU vychovat generaci nekuřáků do roku 2040. Švédsko nám ukazuje cestu. Pojďme se inspirovat a pracovat na tom, aby Evropa byla zdravější a bezpečnější místo pro nás všechny.