Zákon o psychomodulačních látkách prošel sněmovnou

Novela zákona o návykových látkách, tzv. zákon o psychomodulačních látkách prošel sněmovnou ve 3. čtení. Nedávno zakázané výrobky s HHC si budou moct koupit lidé nad 18 let, totéž bude platit pro Kratom. Jedná se o naprosto revoluční zákon v rámci EU, podle odborníků se ČR může stát vzorem pro racionální přístup k drogám. Jaká další pravidla a regulace tento zákon přiinese?

 obr1

3.5.2024 Prošel sněmovnou tzv. zákon o psychomodulačních látkách. Nová pravidla by měla platit od 1. 1. 2025. Novelu musí ještě schválit senát a poté Evropská komise. V rámci EU jde o přelomový zákon, pokud bude schválen budeme první zemí, která nějakým způsobem přistoupila k regulaci nových měkkých drog. Návrh podpořili poslanci stran vládní koalice, žádný z poslanců ANO ani SPD návrh nepodpořil.

Legislativa především klade důraz na ochranu nezletilých. Psychomodulační látky se nebudou smět prodávat v potravinách, obaly nesmějí být atraktivní pro děti a samozřejmě bude prodej povolen pouze osobám starším 18 let. Zakázán bude také prodej i výdej prostřednictvím prodejních automatů.

Novela zákonů přinese dvě nové kategorie látek - nové psychoaktivní látky a psychomodulační látky. Na ten první seznam se zařadí nové látky, u kterých se budou 2 roky zkoumat jejich dopady na zdraví a sociální dopady. Poté bude rozhodovat MZ, SÚKL, policie a na základě doporučení odborníků se rozhodne, zda látku přeřadí na seznam zakázaných látek, nebo na seznam psychomodulačních látek.  „Jakákoli nová látka se tu objeví, bude dva roky na black listu a pak bude podléhat tvrdší regulace než alkohol,“ řekl ministr zdravotnictví  Vlastimil Válek. Zde je však nutné si říct, že MZ bude téměř vždy rozhodovat pod tlakem a je ještě velkým otazníkem, jestli bude zákon v budoucnosti fungovat tak, jak bylo zamýšleno - zvlášť s vědomím, že o tom, zda daná látka bude legálně k prodeji nebo ne, budou rozhodovat ti stejní lidé, kteří by nejraději zakázali všechno.

Výčet některých nových pravidel v bodech:

 • Zákaz prodeje nezletilým
 • Prodej pouze ve specializovaných prodejnách
 • Na obalech bude uvedeno, jaké má látka účinky, možná rizika a doporučené dávkování
 • Obaly nesmějí být atraktivní pro děti
 • Zákaz reklamy na internetu a ve veřejném prostoru (reklama bude povolena pouze uvnitř prodejny)
 • Dvojí oveření věku při online prodeji (před odesláním objednávky a při převzetí)
 • Vedení záznamů o prodejích a nakládání s PML
 • Zákaz vstupu dětí do prodejen
 • Zákaz prodeje PML ve formě cukrovinek, sladkostí apod.
 • Zákaz prodeje v prodejnách potravin a trafikách
 • Zákaz přeshraničního prodeje a vývozu
 • Distributoři a prodejci budou muset mít speciální licenci na prodej těchto látek

 

Je však třeba ještě jednou zdůraznit, že budoucí fungování těchto zákonů je stále velkým otazníkem, a je dost možné, že to dopadne stejně jako léčebné konopí - zákon sice je, ale reálně to nefunguje. Za nás tento zákon podporujeme všemi 10, ač s velkou dávkou skepticismu.

Používáme ověření věku Adulto