Desítky turistů se v Maďarsku otrávily látkou THC-JD

Koncem června se nejméně 31 zahraničních občanů ocitlo na toxikologickém oddělení budapešťské nemocnice poté, co snědli želé bonbóny obsahující látku zvanou THC-JD. Tito pacienti byli údajně několik dní neschopni mluvit a pohybovat se. Podle zprávy Ripost leží na toxikologii i Maďaři a mladiství poté, co zakoupili želé bonbóny v jednom obchodě na ulici v Budapešti. Policie zahájila vyšetřování a zabavila všechny sladkosti.

 madarsko3

Na vině byly opět bonbónky

Portál uvedl, že oběti byly hospitalizovány v život ohrožujícím stavu. Kromě 31 zahraničních občanů se mezi postiženými nacházejí i Maďaři a mladiství, kteří snědli sladkosti obsahující látku zvanou THC-JD. První případ byl zaznamenán 21. června a od té doby se počet postižených zvýšil na 31. Želé bonbóny s THC-JD byly zakoupeny v konopném obchodě na ulici v Budapešti. Balení obsahuje pět bonbónů a stojí 15 000 forintů. Na obalu bylo uvedeno, že bonbóny obsahují látku THC-JD, což je psychoaktivní kanabinoid s podobnou strukturou jako THC, ale pravděpodobně má intenzivnější a delší trvání účinku.

Většina pacientů konzumovala stejné bonbóny a u jednoho z nich byla nalezena účtenka vedoucí k obchodu, kde byly zakoupeny. Želé bonbóny byly zakoupeny v jednom z nejznámějších pěších zón v Budapešti, v legálním konopném obchodě. Postižení byli hospitalizováni v bezmocném stavu. Vyšetřovatelé zabavili veškeré zásoby želé bonbónů v obchodě a podrobí je odbornému zkoumání. „Pokud něco způsobí tak závažný, několikadenní stav podobný kómatu, může to bohužel vést k trvalému poškození, v závislosti na tom, jak látka působí na mozek,“ uvedl adiktolog Sándor Funk. Dodal, že je také možné, že pacienti se "zcela nezotaví".

Budapešťské policejní ředitelství zahájilo vyšetřování pro podezření z trestného činu vyvolání závislosti.  Vyšetřovatelé zabavili veškeré zásoby želé bonbónů v obchodě a podrobí je odbornému zkoumání. Mezi postiženými jsou i maďarští občané. Obchod nebyl uzavřen a jeho představitelé se k případu vyjádřili. Uvedli, že výrobek byl zakoupen v Nizozemsku a nevěděli, že je kontaminovaný. Spolupracují s úřady na zjištění, kdo nese odpovědnost za incident. Zároveň požádali, aby každý, kdo si koupil želé bonbóny v obchodě, je nejedl, ale vrátil je zpět, a obchod mu vrátí peníze.

Budoucnost kanabinoidů v evropě

Tento incident může samozřejmě vést k dalším zákazům v Maďarsku, kde jsou již nějakou dobu zakázané kanabinoidy HHC, HHC-O a HHC-P. Trh celé EU je v tomto bodě jen legální obchodování se syntetickými drogami. Není možné jej srovnávat s regulovanými a bezpečnými trhy v USA. Existuje jen několik dobrých značek a ani u těch nevíte, jestli jsou bezpečné nebo ne. Takzvané "testy třetích stran" jsou naprosto zbytečné a falešné. Buď společnost podvodně používá logo známé laboratoře, nebo jen pošle „zlatý vzorek“, který nemá absolutně žádnou souvislost s produktem, který hodlá prodávat, a je jen vyrobený pro poslání do laboratoře a získání certifikátu kvality. Většina zemí nemá absolutně žádnou vládní kontrolu, protože alternativní kanabinoidy nespadají do žádné z typických regulačních kategorií jako jsou potraviny, léky nebo kosmetika. Proto nespadají pod odpovědnost našich úřadů pro kontrolu potravin a léčiv. Je to tady jako na divokém západě.

Legalizace v USA znamená, že tyto společnosti musí soutěžit s legálním (opravdovým) konopím. Musí dělat lepší práci při vytváření konkurenceschopného produktu, který bude mít dobrou pověst. Zatlačování věcí do ilegality vše jen zhoršuje. Dělá se to bez jakéhokoli rozumného důvodu, jen aby se to démonizovalo a zakazovalo, a zároveň se to následně zhoršuje, aby se ospravedlnilo další démonizování (a další zákazy). Podle Jindřicha Vobořila existují kriminální skupiny, které vydělávají na tom, že to zůstává nelegální.

Vypadá to, že evropský trh s kanabinoidy dostane brzy na frak. Rakousko, Česko a další země začínají zakazovat alternativní kanabinoidy a to je průšvih pro mnoho z vás, kteří nemají přístup k opravdové marihuaně. Světlo na konci tunelu by mohl být zákon o psychomodulačních látkách, který by měl platit od přístího roku. Nás názor je, že by alternativní kanabinoidní látky měly být regulovány, zejména ty silnější, ale neměly by být zakázány. Je téměř jisté, že Maďarsko nyní udělá zářez a zařadí všechny kanabinoidy jako látky 1. třídy (maďarský systém hodnocení drog, který je podobný tomu u nás, tzn. že heroin a marihuana jsou ve stejné kategorii).

Protože se nejedná o první případ, kdy se něco takového stalo v Evropě (Češi o tom vědí své, viz nedávná kauza HHC), je možné že to bude mít domino efekt. Začně zakazovat jedna země po druhé. A nové kanabinoidy možná nebudou mít šanci, ministr zdravotníctví Vlastimil Válek již dříve uvedl, že nové kanabinoidy budou automaticky zařazeny na seznam zakázaných látek. Vůbec bychom se nedivili, kdyby to tak začla dělat každá země. Vidle do toho však hází opět prodejci, kteří přestali úvadět názvy konkrétní látky a používají pouze obchodní názvy, aby vlády nevěděly, co vlastně mají zakázat - bude ještě zajímavé sledovat, jak se s tím úřady hodlají vypořádat.

Zárověň všechny tyto aféry potvrzují to, co odborníci na drogovou problematiku tvrdí dlouhodobě - zákazy nic nevyřeší a situaci jen zhorší, neboť již jsme byly svědky několika zákazů a ve všech případech měli výrobci plné sklady nových alternativ ještě před tím, než zákazy vůbec vstoupily v platnost. Jedinou cestou vpřed je legalizace rostliny konopí.

 

Zdroj: https://magyarnemzet.hu/belfold/2024/07/megszolalt-a-rendorseg-a-kabito-gumicukor-ugyeben-magyarok-es-fiatalkoruak-is-fekszenek-a-toxikologian (přeloženo a upraveno)

 

Používáme ověření věku Adulto