Německo se stane třetí evropskou zemí, která legalizuje rekreační užívání marihuany. Vládní koalice prosadila zákon, který umožňuje omezené držení a pěstování konopí. Tento krok znamená důležitý posun v německé politice vůči konopí.
Legalizace konopí od 1. dubna
V Česku se zakazuje HHC, zatímco v Německu se schvaluje nový zákon, který vstoupí v platnost 1. dubna a umožní jednotlivcům starším 18 let držet až 50 gramů sušené marihuany v soukromí (a 25 g na veřejnosti). Navíc budou mít občané právo pěstovat až 3 rostliny doma pro osobní spotřebu. Tato opatření mají snížit tlak na soudy a policii a zároveň umožnit lépe kontrolovat trh s marihuanou.
Německo se tak stává třetí evropskou zemí, která plně legalizuje rekreační užívání marihuany. Tento krok je v souladu s rostoucím trendem v Evropě, kde se mnoho zemí snaží přehodnotit svou politiku v oblasti drog.
Podpora legalizace marihuany roste i mezi občany Německa, kteří vidí v této změně příležitost ke snížení kriminality spojené s drogami a zvýšení kontroly kvality produktů. Nicméně zastánci zákazu upozorňují na možné zdravotní a společenské dopady legalizace.
Debata byla složitá, ale nakonec se to povedlo
Vláda dosáhla dohody o této legislativě na začátku měsíce po opakovaných neúspěších a revizích. Schválený návrh představuje značně osekanou verzi původního plánu, přesto se jedná o historický přelom. Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, který inicioval reformy, říká, že používání drogy mezi mladými lidmi roste již několik let navzdory prohibici a vyjádřil naději, že nový zákon pomůže potlačit černý trh s konopím a umožní uživatelům přechod k legálnímu zdroji. Chce podkopat černý trh, chránit kuřáky před kontaminovaným konopím a snížit příjmy organizovaných kriminálních gangů. „Současná situace už není udržitelná: „Počet spotřebitelů ve věku mezi 18 a 25 lety se zdvojnásobil za posledních 10 let“, řekl Lauterbach. Po hlasování také řekl, že zákon „vysuší černý trh“ a opraví „selhalou drogovou politiku“.
Legální, ale ne všude, a ne úplně
Kouření konopí na některých místech, jako je okolí škol a sportovišť, stále bude nelegální. Zásadní je, že trh bude přísně regulován, takže nákup drogy nebude snadný. Původní plány na povolení prodeje konopí v licencovaných obchodech a lékárnách byly zrušeny kvůli obavám EU, že by to mohlo vést k nárůstu vývozu drog.
Namísto toho budou pěstovat a distribuovat omezené množství drogy nekomerční členské sdružení, u nás nazývané jako „konopné kluby“. Každý klub bude mít horní limit 500 členů, konzumace konopí na místě nebude povolena, a členství bude dostupné pouze obyvatelům Německa. Svým členům mohou kluby vydat maximálně 50 g měsíčně. To znamená, že Německo by se mohlo ocitnout v paradoxní situaci, kdy povoluje vlastnictví poměrně velkého množství drogy, zatímco zároveň její legální nákup bude komplikovaný.
Pravidelní kuřáci si svou úrodu vypěstují sami, ale občasní uživatelé možná budou mít problém s jejím legálním zakoupením a turisté budou vyloučeni úplně. Kritici tvrdí, že to jednoduše pouze posílí černý trh. V příštích letech chce vláda posoudit dopady nového zákona a nakonec zavést licencovaný prodej konopí. Nicméně s ohledem na to, jak složitá byla debata dosud, zatím nic není jisté.
Mezitím opoziční konzervativci říkají, že pokud se dostanou do vlády příští rok, zákon zruší úplně. Německo se tak pravděpodobně v dohledné době ještě nestane novým Amsterodamem Evropy, kam by si turisté jezdili "zahulit".
Bouřlivé debaty před hlasováním se týkaly také obav z dopadu na mládež a potenciální zdravotní rizika. Někteří lékaři upozorňovali na možnost závislosti a obtížnou kontrolu po zrušení zákazu. Průzkum společnosti YouGov ukázal před hlasováním, že téměř polovina Němců podporuje legalizaci konopí. Německo se tímto krokem přidává k zemím, které hledají nové přístupy k regulaci měkkých drog a je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat i v dalších evropských zemích.