Terpeny

Terpeny nejspíš budeš znát ze náplní do cartridge, kde se přidávají pro lepší chuť a snížení viskozity. V tomto článku se dozvíš, co to vlastně je a odkud pocházejí.

 

Co to vlastně je?

Terpeny jsou aromatické sloučeniny, které se nacházejí v rostlinách a odpovídají za jejich charakteristické vůně. V přírodě mají různé funkce, od odpuzování škodlivých organismů až po přitahování opylovačů.

V konopí jsou terpeny důležitými složkami, které ovlivňují celkový zážitek a poskytují některé zdravotní benefity.

 

 Ilustrační obrázek

 

Role terpenů v konopí: Entourage efekt

Terpeny nejsou v konopí jen pro vůni. Kombinace různých terpenů s kanabinoidy, vytváří tzv. „entourage efekt“, což znamená, že tyto látky působí synergicky (společně), a tedy zesilují a doplňují účinky kanabinoidů. Tento efekt naznačuje, že celá rostlina může být účinnější než izolované kanabinoidy.

Je však třeba říct, že toto se týká především konopných terpenů. Pokud máš raději ovocné příchutě, terapeutický efekt je minimální.

 

 

Populární terpeny v konopí:

  1. Myrcen: Zemitá vůně a relaxační účinky. Je také přítomen v máku a mangovém ovoci.

  2. Limonen: Název je po citrusu, vůně je citrusová a nachází se mimo jiné, překvapivě, v citrusech. Může podporovat lepší náladu a celkovou pohodu.

  3. Pinnen: Vyskytuje se i v borovicových jehličích a podobně i voní. Podporuje koncentraci a mentální jasnost.

  4. Linalool: Květinová a levandulová vůně, relaxační a protizánětlivé účinky. Linalool je také obsažen v levanduli.

  5. Humulene: Najdeš jej v chmelu a jeho vůně je bylinná a dřevitá. Má protizánětlivé účinky.

 

 

Terpeny a lidské zdraví:

Terpeny mají potenciál ovlivnit lidské zdraví v různých směrech. Některé terpeny mohou mít protizánětlivé a protirakovinné vlastnosti, zatímco jiné mohou podporovat relaxaci a snižovat stres. Mnozí lidé hledají konopné produkty s konkrétními terpeny dle svých individuálních potřeb.

 

 

Používáme ověření věku Adulto